Działanie i budowa tryskaczy
Działanie tryskaczy ppoż. opiera się na zastosowaniu komponentu termoczułego, który może mieć postać ampułki wypełnionej cieczą termicznie rozszerzalną (tryskacze ampułkowe) lub topika (tryskacze topikowe). Zadaniem tego komponentu jest blokowanie ujścia wody pod ciśnieniem, która znajduje się w rurociągu dystrybucyjnym. Tryskacze uruchamiane są pod wpływem ognia lub wysokiej temperatury, w wyniku czego pękają lub topią się zamykające je elementy termoczułe, a tym samym zwolniona zostaje blokada i następuje uwolnienie środka gaśniczego. Ta specyfika działania tryskaczy ppoż. sprawia, że nie ma możliwości powtórnego wykorzystania raz wykorzystanego tryskacza.
O wielkości i kształcie tworzonego przez tryskacz strumienia wody decyduje deflektor, tzw. talerz rozprysku. Umożliwia on znaczne rozproszenie i powiększenie zasięgu zraszania, odpowiada za rozmiar kropli oraz nadanie strumieniowi wody odpowiedniego kierunku.
Podstawowe elementy budowy tryskaczy przeciwpożarowych obejmują zatem element termoczuły, deflektor oraz korpus z gwintem, niezbędny do zamocowania tryskacza do rurociągu dystrybucyjnego. Dodatkowymi elementami budowy tryskaczy mogą być m.in.
- kosze ochronne, stosowane w przypadku występowania ryzyka uszkodzenia mechanicznego tryskacza,
- metalowe osłony, stosowane w tryskaczach montowanych w regałach czy pod perforowanymi półkami, których zadaniem jest ochrona elementów termoczułe przed zraszaniem wodą z wyżej położonych tryskaczy,
- rozety, służące do osłony otworów wykonanych przy montażu tryskaczy,
- powłoki ochronne odporne na korozję, stosowane w przypadku zagrożenia oddziaływania oparów korozyjnych na tryskacz.