Linie kolejowe

Skontaktuj się z nami

Pożary na kolei nie są zjawiskiem sporadycznym. Występują systematycznie, a oprócz strat materialnych niosą ze sobą zagrożenie dla życia i zdrowia ludzkiego. Niezabezpieczony odpowiednio zespół trakcyjny, nastawnia kolejowa, budynek dworca lub inne elementy infrastruktury mogą zostać całkowicie zniszczone poprzez niekontrolowane i błyskawiczne rozprzestrzenienie się niewielkiego pożaru. Zaprószony przez przypadek ogień może w krótkim czasie objąć znaczne powierzchnie źle chronionych budynków, wywołując panikę wśród pracowników kolei i podróżnych oraz niszcząc cenne urządzenia elektroniczne odpowiedzialne za bezpieczeństwo ruchu kolejowego. Dlatego zabezpieczane są głównie te pomieszczenia, w których zlokalizowane są przekaźnikownie, serwerownie, zespoły zasilania i urządzenia transmisji danych.

Jako zabezpieczenie przeciwpożarowe nastawni kolejowych, pomieszczeń teletechnicznych, ups`ów, kontenerów SRK i SAZ, agregatów prądotwórczych i innych pomieszczeń zamkniętych ze sprzętem elektronicznym, mającym istotne znaczenie dla zachowania stabilności i ciągłości pracy na kolei, doskonale sprawdzi się stałe urządzenie gaśnicze SAFEMATICTM LP na gaz FE-36TM, które od lat z powodzeniem montujemy w obiektach kolejowych. Idąc z duchem czasu i wychodząc naprzeciw potrzebom Klientów, wprowadzamy również to samo rozwiązanie ze środkiem gaśniczym FK 5-1-12 (chemiczna nazwa dla NovecTM 1230).

W przypadku pomieszczeń o większej kubaturze (od ~100 do ~400m3), najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie średniociśnieniowego systemu gaśniczego SAFEMATICTM MP na gaz FM-200® lub FK-5-1-12.

Oba systemy działają automatycznie – w momencie pojawienia się pożaru czujki wielosensorowe przekazują sygnał do centrali, co rozpoczyna proces gaszenia. Ze zbiorników uwalniany jest środek gaśniczy, który dyszami dozującymi rozprowadzany jest wewnątrz chronionego pomieszczenia. Doskonałe właściwości czystych środków gaśniczych stosowanych w systemach SAFEMATICTM pozwalają skutecznie ugasić ogień już po 10 sekundach od jego pojawienia się.

Nasze bogate doświadczenie zdobyte podczas realizacji zabezpieczeń przeciwpożarowych na wielu liniach kolejowych w całym kraju, w połączeniu z kompletną gamą aktywnych zabezpieczeń przeciwpożarowych i posiadaną wiedzą inżynierską, pozwalają nam zaprojektować i wykonać zabezpieczenia przeciwpożarowe optymalnie dopasowane do potrzeb danego obiektu infrastruktury kolejowej. Bezpieczeństwo rozumiemy bardzo szeroko i w ramach jego zapewnienia konsolidujemy Systemy Sygnalizacji Pożaru, Stałe Urządzenia Gaśnicze, Systemy Sygnalizacji Włamania i Napadu oraz Kontrolę Dostępu.

Potrzebujesz skutecznej ochrony przeciwpożarowej i systemów bezpieczeństwa dla obiektu kolejowego? Zadzwoń: 784 692 706 lub napisz: oferty@pliszka.pl