Muzea i archiwa

Skontaktuj się z nami

Muzea i archiwa należą do grupy obiektów, które gromadzą, chronią i zabezpieczają zbiory o szczególnej wartości. Zbiory te stanowią dziedzictwo naszej kultury i sztuki, przedstawiają pamięć historyczną o ludziach i zdarzeniach. Z racji swojej unikalnej, bezcennej wartości, zbiory te oraz obiekty, w których są zgromadzone, muszą być szczególnie chronione, również pod kątem ewentualnego zagrożenia pożarowego.

Pożar jest bezwzględnym i groźnym żywiołem dla eksponatów muzealnych i archiwizowanych zbiorów. Dlatego tak ważny jest odpowiedni czas wykrycia ognia i jego skuteczne ugaszenie.

Do monitorowania sal muzealnych i pomieszczeń archiwum stosowane są najczęściej punktowe czujki dymu. Jeśli monitorowane pomieszczenie jest wysokie i zajmuje dużą powierzchnię, wówczas do detekcji stosuje się liniowe czujki dymu. W przypadku, gdy zgromadzone eksponaty muzealne lub zbiory archiwalne są szczególnie narażone na ogień i wysoką temperaturę, zalecane są systemy detekcji oparte o zasysające czujki dymu o bardzo wysokiej czułości. Dzięki zdolności wykrywania śladowych ilości dymu, systemy te są w stanie zapewnić najwcześniejsze z możliwych ostrzeganie o powstałym zagrożeniu pożarowym.

Z uwagi na szczególną wartość zbiorów gromadzonych w muzeach, archiwach, bibliotekach czy galeriach sztuki, stosowane w tych obiektach systemy przeciwpożarowe powinny wykorzystywać najmniej inwazyjne dla tych zbiorów środki gaśnicze. Dlatego szczególnie polecanym rozwiązaniem są stałe urządzenia gaśnicze gazowe serii SAFEMATICTM, oparte o czyste środki gaśnicze. Stosowane w nich gazy gaśnicze po zastosowaniu odparowują, pozostawiając czystą i suchą powierzchnię. W żadnym stopniu nie wchodzą w reakcję z gaszonymi obiektami, dlatego są w pełni bezpieczne dla cennych eksponatów, obrazów, książek i dokumentów. Czyste środki gaśnicze nie przewodzą prądu, dlatego doskonale sprawdzą się do gaszenia ekspozycji i zbiorów zdygitalizowanych, nie generując żadnych strat i uszkodzeń. W zależności od kubatury chronionego pomieszczenia stosuje się:

Dla pomieszczeń o powierzchni znacznie przekraczającej 1.000m3, alternatywą może być system gaszenia mgłą wodną FOGTEC. Opracowana przez inżynierów FOGTEC technologia wysokociśnieniowej mgły wodnej, wykorzystująca bardzo małe krople klasy I (NFPA 750), pozwala skutecznie zwalczać pożary przy użyciu minimalnej ilości czystej wody i jednoczesnej maksymalizacji efektu chłodzenia.

W przypadku szczególnie cennych eksponatów zamkniętych w pojedynczych gablotach, warto zastosować indywidualny system detekcji i gaszenia, optymalnie dobrany do charakterystyki chronionego eksponatu.

Dzięki bogatemu doświadczeniu, wiedzy inżynierskiej oraz kompletnej ofercie produktów i usług, jesteśmy w stanie zaprojektować i zainstalować skuteczne zabezpieczenia przeciwpożarowe, optymalnie dopasowane do charakterystyki danego obiektu muzealnego, biblioteki, galerii sztuki czy archiwum. Wykonamy audyt obiektu i opracujemy instrukcję bezpieczeństwa pożarowego, ze szczególnym uwzględnieniem rozwiązań dotyczących ewakuacji ludzi i zbiorów. Przeprowadzimy szkolenia z zakresu bezpieczeństwa pożarowego z praktycznymi ćwiczeniami, aby odpowiednio przygotować personel obiektu na wypadek pożaru.

Odpowiadasz za cenne zbiory muzealne lub archiwalne i chcesz je skutecznie zabezpieczyć? Zadzwoń: 602 608 058 lub napisz: oferty@pliszka.pl