Jako pierwsze z użycia wyłączone zostały halony. To najbardziej efektywne gazowe środki gaśnicze spośród wszystkich znanych do dzisiaj. Charakteryzują się jednak bardzo wysokim potencjałem niszczenia warstwy ozonowej, dlatego na mocy Protokołu Montrealskiego, podpisanego w 1987 roku, zostały wycofane z powszechnego użycia. Systemy przeciwpożarowe oparte na halonach mogą być obecnie stosowane jedynie przez wojsko i podmioty o strategicznym znaczeniu dla gospodarki kraju. Jednak nawet z tych zastosowań będą musiały zostać całkowicie wycofane do 2040 roku.
Co zamiast halonów?
Rozwój nowoczesnych technologii umożliwił zastąpienie halonów innymi gazowymi środkami gaśniczymi. Poza tradycyjnym, jakim jest dwutlenek węgla CO2, w systemach przeciwpożarowych zaczęto powszechnie stosować wodorofluorowęglowodory (HFC), jak FE-36TM (HFC-236fa) czy FM-200® (HFC-227ea), a także NovecTM 1230 (fluoroketon FK-5-1-12) i gazy obojętne, tj. gazy występujące naturalnie w powietrzu i ich mieszaniny.
Wymienione powyżej gazowe środki gaśnicze stanowią grupę określaną jako czyste środki gaśnicze. Pozwalają skutecznie gasić pożary grup A – ciała stałe, B – ciecze łatwopalne i C – gazy łatwopalne. Doskonale sprawdzają się w pomieszczeniach teletechnicznych, teleinformatycznych, data center, archiwach i muzeach, laboratoriach oraz w zakładach z precyzyjną mechaniką. Ich niewątpliwą zaletą jest nieprzewodzenie prądu, dzięki czemu mogą być bezpiecznie stosowane do gaszenia czułych urządzeń elektronicznych. Są bezwonne, bezbarwne, a po zakończeniu akcji gaśniczej odparowują, nie pozostawiając zabrudzeń i nie powodując zawilgocenia gaszonych przedmiotów. Tutaj wykazują swoją przewagę nad urządzeniami gaśniczymi z proszkiem lub pianą. Swoje wady mają jednak systemy oparte na CO2. Wyrzucany pod ciśnieniem dwutlenek węgla osiąga na wylocie temperaturę -78°C, co może spowodować odmrożenia u ludzi i szok termiczny gaszonych urządzeń elektronicznych.
Czym różnią się czyste środki gaśnicze?
O ile zastosowanie jest cechą łączącą czyste środki gaśnicze, to właściwości poszczególnych gazów mocno je różnią. Gazy HFC, czyli FE-36™ i FM-200®, oraz Novec™ 1230 gaszą poprzez katalizę ujemną płomienia – odebranie energii z ognia. Z kolei zabezpieczenia przeciwpożarowe z oparte na gazach obojętnych i dwutlenku węgla zwalczają ogień poprzez wyparcie tlenu z atmosfery w gaszonym pomieszczeniu.
Największą skuteczność spośród znanych zamienników halonów zdecydowanie wykazują gazy HFC-236fa i HFC-227ea. Do ugaszenia tej samej kubatury potrzeba blisko półtora razy więcej środka Novec™ 1230, 9-krotnie więcej CO2 i 16-krotnie więcej gazów obojętnych. Generuje to dodatkowe koszty związane z koniecznością wydzielenia większej powierzchni do montażu zbiorników ze środkiem gaśniczym.