W jaki sposób systemy detekcji wykrywają pożar?
Urządzenia bezpośrednio odpowiedzialne za wykrycie pożaru to czujki pożarowe. Stale lub okresowo analizują one powietrze w zabezpieczanych obiektach pod kątem pojawienia się zjawisk towarzyszących pożarowi. Do najważniejszych kryteriów doboru czujek pożarowych, poza kosztami instalacji i obowiązującymi przepisami prawa, należą m.in. prawdopodobieństwo rozwoju pożaru w początkowej fazie, architektura chronionych obiektów, warunki środowiskowe (wentylacja, ogrzewanie, wilgotność, zapylenie etc.) oraz przede wszystkim rodzaj składowanego materiału.
W zależności od fazy rozwoju pożaru można wyróżnić cztery podstawowe kategorie detektorów:
- Zasysające systemy detekcji dymu, tzw. ASD (ang. Aspirating Smoke Detection), jak m.in. czujki VESDA – najbardziej czułe spośród urządzeń używanych do detekcji pożaru. Skutecznie działają już w początkowej fazie pożaru – fazie tlenia, podczas której w powietrzu pojawiają się pierwsze produkty spalania. Zasada ich działania polega na zasysaniu powietrza z chronionego pomieszczenia w celu analizy. W momencie wykrycia zadanych produktów spalania, wysyłany jest sygnał alarmowy do centrali sterowania gaszeniem.
- Czujki dymu – analizują powietrze pod kątem cząsteczek aerozoli powstałych w skutek spalania lub rozkładu termicznego, tj. w fazie, gdy dym jest już widoczny. Popularne do niedawna czujki jonizacyjne, wykorzystujące promieniowanie jonizujące do wykrycia dymu, z uwagi na aktywność substancji promieniotwórczej zostały już praktycznie wycofane z użycia. Obecnie stosowane są optyczne czujki dymu, które wykorzystują zjawisko absorpcji światła oraz jego rozproszenia. W sytuacji, gdy wysyłana przez emiter cząstka światła zostanie częściowo pochłonięta przez dym, czujka wejdzie w stan alarmowania. Jest to najpopularniejsza i najbardziej ekonomiczna kategoria detektorów pożaru. Z tego względu optyczne czujki dymu są pierwszym wyborem w większości systemów detekcji i sterowania gaszeniem. Ich przydatność będzie jednak ograniczona w obiektach, w których występuje wysoki poziom zapylenia powietrza, duża ilość oparów czy wysoka wilgotność. Zjawiska te powodowałoby bowiem zbyt dużą ilość fałszywych alarmów i nieuzasadnione uruchomienie akcji gaśniczej.
- Czujki płomienia – wykrywają emitowane przez płomienie promieniowanie podczerwone i ultrafioletowe lub wielobarwowe. Wykorzystywane są najczęściej do monitorowania obiektów, w których składowane są materiały wydzielające niewielkie ilości dymu podczas spalania, lub do ochrony składowisk na otwartych przestrzeniach, gdzie pozostałe kategorie detektorów będą nieskuteczne. Zasada działania czujek płomienia polega na selekcji częstotliwości migotania płomienia. W związku z tym należy unikać tego rodzaju detekcji w miejscach, gdzie pojawia się światło słoneczne modulowane przez poruszające się drzewa lub występuje promieniowanie powstające w wyniku procesów technologicznych.
- Czujki ciepła (temperatury) – skuteczne w fazie temperaturowej pożaru, gdy powstała w wyniku procesu spalania energia cieplna przenosi się od ogniska pożaru do czujki. Sygnał alarmowy zostaje wysłany do centrali, gdy tempo przyrostu temperatury lub wysokość temperatury osiągną zadany wcześniej poziom. Czujek tych nie należy stosować w pomieszczeniach, gdzie warunki środowiskowe przekraczają poziomy progowe ustalone przez producenta w zakresie m.in. maksymalnej temperatury czy wilgotności. Nie sprawdzą się również w obiektach, gdzie zabezpieczany obszar podzielony jest na kilka stref gaśniczych, a gwałtowne ruchy powietrza mogą przenosić rozgrzane powietrze ze strefy objętej pożarem do stref sąsiednich.