Na terenach magazynów chemicznych i petrochemicznych występują różne rodzaje zbiorników, w tym:
- zbiorniki z dachem stałym, w których przechowywany jest m.in. asfalt, paliwa bunkrowe oraz inne ciężkie, lepkie ciecze,
- zbiorniki z dachem pływającym wewnętrznym, używane do przechowywania wysoce łatwopalnych produktów gotowych, takich jak m.in. benzyna,
- zbiorniki z dachem pływającym zewnętrznym, wykorzystywane do przechowywania dużych ilości produktów ropopochodnych, takich jak ropa naftowa lub kondensat.
Istnieją pożary wspólne dla różnych typów zbiorników oraz pożary charakterystyczne tylko dla wybranych. Różnią się one intensywnością oraz skalą zagrożenia. Najczęstsze z tych incydentów to:
- pożary naziemne spowodowane wyciekiem cieczy ze zbiornika lub rurociągu do obwałowania;
- pożary otworów wentylacyjnych, charakterystyczne dla zbiorników z dachem stałym i dachem pływającym wewnętrznym. Źródłem pożaru są np. wyładowania atmosferyczne, które zapalają palne pary obecne w otworze wentylacyjnym;
- pożary systemu uszczelnień obręczy, który stanowią znaczną większość pożarów zbiorników z pływającym dachem zewnętrznym, ale mogą wystąpić również w zbiornikach z pływającym dachem wewnętrznym. Najczęstszymi przyczynami pożarów systemów uszczelnień obręczy są wyładowania atmosferyczne lub indukowany ładunek elektryczny;
- pożary na całej powierzchni cieczy, których ugaszenie w zbiornikach z dachem stałym lub pływającym stanowi szczególne wyzwanie.
Zbiorniki naziemne, przeznaczone do magazynowania ropy i produktów naftowych, są zabezpieczane ścianami osłonowymi lub wałami ziemnymi, tworzącymi tzw. obwałowania. Ich zadaniem jest ograniczenie powierzchni wycieku. Każdy wyciek zwiększa intensywność parowania cieczy, co stanowi wysokie ryzyko pożarowe. Dlatego obwałowania należy również wyposażyć w odpowiednie zabezpieczenia ppoż.
W celu masowego załadunku i rozładunku substancji niebezpiecznych między lądowymi obiektami magazynowymi a statkami instalowane są nabrzeża i terminale. Do przeładunku na lądzie służą fronty przeładunkowe kolejowe i drogowe. Operacje załadunku i rozładunku cieczy łatwopalnych niosą za sobą wysokie ryzyko pożarowe, dlatego infrastruktura ta również wymaga skutecznych zabezpieczeń przeciwpożarowych.
Systemy przeciwpożarowe stosowane w przemyśle naftowym muszą być niezawodne nawet w ekstremalnych warunkach, ponieważ bezpieczeństwo pożarowe w tym sektorze ma kluczowe znaczenie. Pożary dużej ilości substancji łatwopalnych mogą być niezwykle kosztowne nie tylko pod względem szkód materialnych i przerw w działalności gospodarczej, ale również szkód w środowisku i sprzeciwu opinii publicznej.
Nasi inżynierowie posiadają specjalistyczną wiedzę z zakresu zabezpieczeń przeciwpożarowych dla poszczególnych obiektów przemysłu naftowego. Wiedza ta, w połączeniu z naszym doświadczeniem oraz oferowaną przez nas kompletną gamą aktywnych zabezpieczeń przeciwpożarowych, pozwala nam skuteczne chronić przed ogniem zarówno pojedyncze obiekty, jak i całe obszary magazynowe, przeładunkowe i technologiczne. Projektujemy i instalujemy systemy detekcji i aktywne systemy przeciwpożarowe, realizujemy przeglądy i kontrole tych systemów, wykonujemy audyty już istniejących instalacji.
Poniżej prezentujemy zalecane przez nas rozwiązania dla ochrony przeciwpożarowej poszczególnych obiektów w obszarach magazynowych i przeładunkowych w branży oil & gas.