Stałe urządzenia gaśnicze do ochrony kanałów technologicznych z trasami kablowymi w obiektach mostowych
Do stałych urządzeń gaśniczych zaliczane są m.in. stałe urządzenia gaśnicze gazowe, instalacje tryskaczowe, instalacje zraszaczowe, instalacje gaszenia mgłą wodną czy stałe urządzenia gaśnicze na proszek gaśniczy. Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety, a ich zastosowanie zależy od charakterystyki zabezpieczanego obiektu i rodzaju występującego w nim zagrożenia pożarowego. Jaki zatem rodzaj stałego urządzenia gaśniczego najlepiej sprawdzi się do gaszenia kanałów z trasami kablowymi w obiektach mostowych?
Stałe urządzenia gaśnicze gazowe są w pełni bezpieczne dla gaszonych instalacji i urządzeń elektrycznych. W zależności od zastosowanego gazu gaśniczego gwarantują ugaszenie pożaru w bardzo krótkim czasie – od 120 do zaledwie 10 sekund! Pozwoliłoby to nie tylko skutecznie ochronić cały obiekt mostowy, ale również zapewnić w niemal 100% ciągłość przesyłu danych czy energii elektrycznej przez biegnące w nim trasy kablowe. Warunkiem skuteczności stałych urządzeń gaśniczych gazowych jest jednak szczelność chronionego obiektu. W kanałach z trasami kablowymi w regularnych odległościach występują otwory wentylacyjne odpowiedzialne za stałą wymianę powietrza w kanale. Dodatkowo występują spusty awaryjne wody, odpowiedzialne za odprowadzanie wody powstałej w wyniku skraplania się wilgotnego powietrza na ściankach kanału lub w wyniku rozszczelnienia się kolektora odwodnienia. Ten brak szczelności kanałów z trasami kablowymi eliminuje możliwość zastosowania stałych urządzeń gaśniczych gazowych jako skutecznego zabezpieczenia przeciwpożarowego tych konstrukcji przez ogniem.
Stałe urządzenia gaśnicze tryskaczowe i zraszaczowe są rozwiązaniami opartymi o gaszenie wodą. W większości przypadków do gaszenia mogłaby zostać użyta woda z rzek czy innych cieków wodnych, przepływających pod chronionym mostem. Takie rozwiązanie eliminuje konieczność zapewnienia miejsca do magazynowania środka gaśniczego. Wymagane byłoby tylko pomieszczenie na pompę ciśnieniową, która tłoczyłaby wodę do instalacji, i kompresor odpowiedzialny za utrzymywanie stałego ciśnienia powietrza w rurociągu dystrybucyjnym. Jednak zarówno w instalacji tryskaczowej, jak i zraszaczowej, ilości wody użyte podczas akcji gaśniczej sprawiają, że przewody elektryczne i światłowodowe ulegną zalaniu i trwałemu uszkodzeniu. Należałoby zapewnić również znacznie wydajniejszą instalację odpowiedzialną za odprowadzenie wody, aby swoim działaniem nie spowodowała dodatkowych szkód w konstrukcji mostu.
W przypadku instalacji wysokociśnieniowej mgły wodnej, ilość użytej do gaszenia wody jest zdecydowanie mniejsza niż w instalacjach tryskaczowych i zraszaczowych. Pozwala to uniknąć efektu zalania kanałów technologicznych, ograniczając do minimum szkody następcze. Mgła wodna skutecznie tłumi pożar, jednocześnie chłodząc gaszone przestrzenie. Mikroskopijne krople wody szybko absorbują duże ilości energii ze spalania, ograniczając zasięg pożaru. Jednocześnie tworzą osłonę przed promieniowaniem cieplnym, chroniąc poszczególne elementy obiektu mostowego przed skutkami działania wysokich temperatur. Pożary kabli generują ekstremalnie wysokie temperatury, więc efekt chłodzenia może znacznie przyczynić się do zmniejszenia wywołanych przez nie szkód. Ma to istotne znaczenie dla zapewnienia ciągłości funkcjonowania całego obiektu. W systemach wysokociśnieniowej mgły wodnej zazwyczaj wystarczy jedna linia dysz umieszczona na środku sufitu kanału technologicznego, aby zapewnić jego skuteczną ochronę. Ponadto poszczególne elementy instalacji, w tym rurociąg dystrybucyjny i pompa wysokociśnieniowa, charakteryzują się znacznie mniejszymi rozmiarami niż odpowiadające im elementy w instalacjach tryskaczowych czy zraszaczowych. Dzięki temu stałe urządzenie gaśnicze mgły wodnej można zintegrować z infrastrukturą obiektu mostowego przy niewielkim zakresie ingerencji w sam obiekt i niewielkim kosztem. Jedyną wadą tego rozwiązania są uszkodzenia kabli elektrycznych i przewodów telekomunikacyjnych, spowodowane działaniem wody, jednak szkody te byłyby znacznie mniejsze niż w przypadku instalacji tryskaczowych czy zraszaczowych.
Stałe urządzenia gaśnicze proszkowe charakteryzują się dużą wydajnością i szybkością działania. Efekt gaszenia uzyskiwany jest działaniem antykatalitycznym proszku gaśniczego, co uniemożliwia podtrzymywanie procesu spalania. Proszki gaśnicze skutecznie gaszą pożary ciał stałych, cieczy i gazów, w tym również instalacji elektrycznych niskiego i średniego napięcia. Ich wadą jest duże zanieczyszczenie gaszonych obiektów oraz wywoływanie procesów korozyjnych, jeśli nie zostaną usunięte w ciągu 48 godzin. Obie te cechy nie są jednak istotne w przypadku kanałów technologicznych i biegnących w nich tras kablowych. Dlatego stałe urządzenia proszkowe mogą być z powodzeniem stosowane jako skuteczne zabezpieczenie przeciwpożarowe tych obiektów.
Rzetelność każe wspomnieć również o instalacjach gaszenia pianą. Są one specyficznym rodzajem stałych urządzeń gaśniczych wodnych, gdzie woda mieszana jest z koncentratem środka gaśniczego i uwalniana w postaci piany gaśniczej. Jednak ich zastosowanie do gaszenia pożarów w kanałach technologicznych nie ma uzasadnienia. Piana skutecznie gasi pożary cieczy palnych, natomiast w tunelach, w których umieszczane są kanały kablowe, dominują pożary grupy A, w szczególności tworzyw sztucznych.
Istotnym aspektem, który również należy wziąć pod uwagę przy wyborze stałego urządzenia gaśniczego do ochrony kanałów technologicznych w obiektach mostowych, jest temperatura pracy poszczególnych urządzeń. Wnętrza przekrojów mostowych nie są ogrzewane, więc zimą temperatura będzie często spadać poniżej zera i może przed dłuższy czas utrzymywać się na tym poziomie. Dlatego zastosowane aktywne zabezpieczenie przeciwpożarowe musi być odporne na zamarzanie i skuteczne również przy ujemnych temperaturach. Warunki te spełniają instalacje proszkowe, które standardowo pracują w zakresie temperatur od -30 °C. Z kolei wszystkie instalacje gaśnicze wodne, w tym systemy wysokociśnieniowej mgły wodnej, można wykonać w wersji tzw. suchej, w której rurociąg dystrybucyjny jest wypełniony sprężonym powietrzem, a dopiero po uruchomieniu akcji gaśniczej tłoczona jest do niego woda, rozprowadzana pod ciśnieniem w miejscu pożaru. Dzięki temu stałe urządzenia gaśnicze wodne również z powodzeniem można stosować przy ujemnych temperaturach.