Pożar jest bezwzględnym i groźnym żywiołem dla eksponatów muzealnych i archiwizowanych zbiorów. Dlatego tak ważny jest odpowiedni czas wykrycia ognia i jego skuteczne ugaszenie.
Do monitorowania sal muzealnych i pomieszczeń archiwum stosowane są najczęściej punktowe czujki dymu. Jeśli monitorowane pomieszczenie jest wysokie i zajmuje dużą powierzchnię, wówczas do detekcji stosuje się liniowe czujki dymu. W przypadku, gdy zgromadzone eksponaty muzealne lub zbiory archiwalne są szczególnie narażone na ogień i wysoką temperaturę, zalecane są systemy detekcji oparte o zasysające czujki dymu o bardzo wysokiej czułości. Dzięki zdolności wykrywania śladowych ilości dymu, systemy te są w stanie zapewnić najwcześniejsze z możliwych ostrzeganie o powstałym zagrożeniu pożarowym.
Z uwagi na szczególną wartość zbiorów gromadzonych w muzeach, archiwach, bibliotekach czy galeriach sztuki, stosowane w tych obiektach systemy przeciwpożarowe powinny wykorzystywać najmniej inwazyjne dla tych zbiorów środki gaśnicze. Dlatego szczególnie polecanym rozwiązaniem są stałe urządzenia gaśnicze gazowe serii SAFEMATICTM, oparte o czyste środki gaśnicze. Stosowane w nich gazy gaśnicze po zastosowaniu odparowują, pozostawiając czystą i suchą powierzchnię. W żadnym stopniu nie wchodzą w reakcję z gaszonymi obiektami, dlatego są w pełni bezpieczne dla cennych eksponatów, obrazów, książek i dokumentów. Czyste środki gaśnicze nie przewodzą prądu, dlatego doskonale sprawdzą się do gaszenia ekspozycji i zbiorów zdygitalizowanych, nie generując żadnych strat i uszkodzeń. W zależności od kubatury chronionego pomieszczenia stosuje się:
-
SafematicTM LP – pomieszczenia do ~100m3 (gaz FE-36TM lub FK-5-1-12)
-
SafematicTM MP – od ~100 do ~400m3 (gaz FM-200® lub FK-5-1-12)
-
SafematicTM HP Arnitro – od ~400 do ~1.000m3 (gazy obojętne)
Dla pomieszczeń o powierzchni znacznie przekraczającej 1.000m3, alternatywą może być system gaszenia mgłą wodną FOGTEC. Opracowana przez inżynierów FOGTEC technologia wysokociśnieniowej mgły wodnej, wykorzystująca bardzo małe krople klasy I (NFPA 750), pozwala skutecznie zwalczać pożary przy użyciu minimalnej ilości czystej wody i jednoczesnej maksymalizacji efektu chłodzenia.
W przypadku szczególnie cennych eksponatów zamkniętych w pojedynczych gablotach, warto zastosować indywidualny system detekcji i gaszenia, optymalnie dobrany do charakterystyki chronionego eksponatu.