Wysokie ryzyko pożaru generuje również sam proces rozdrabniania odpadów. Siły tarcia pojawiające się podczas rozrywania worków czy rozdrabniania odpadów przez wały i ostrza w rozdrabniaczach, szczególnie w przypadku twardych tworzyw i metali, prowadzą do pojawienia się gorących cząstek, które stanowią źródło zapłonu i mogą spowodować pożar. Nawet podczas transportu rozdrobnionych odpadów na przenośniku może dojść do pożaru, gdy nastąpi przegrzanie rolek, na których podparta jest taśma transportowa.
Minimalizacji ryzyka pożarowego w zakładach składowania, sortowania i spalania odpadów mają służyć przepisy znowelizowanej ustawy o odpadach. Dla każdego obiektu wydawane będą operaty przeciwpożarowe, zawierające warunki ochrony przeciwpożarowej. Przeprowadzane będą również kontrole przez komendanta Państwowej Straży Pożarnej w zakresie spełniania przez obiekt wymagań przepisów dotyczących ochrony przeciwpożarowej oraz warunków ochrony ppoż. opisanych w operacie przeciwpożarowym.
Nie wystarczy jednak spełnienie minimalnych wymagań, aby ustrzec się przed przykrymi konsekwencjami nawet przypadkowego pożaru. Dlatego warto zainwestować w taki poziom bezpieczeństwa, przy którym przypadkowy pożar zostanie natychmiast ugaszony, ograniczając do minimum straty w gaszonym obiekcie oraz ryzyko ewentualnego przestoju. Nasze bogate doświadczenie zdobyte podczas realizacji zabezpieczeń przeciwpożarowych w wielu sortowniach i spalarniach odpadów w połączeniu z kompletną gamą aktywnych zabezpieczeń przeciwpożarowych i posiadaną wiedzą inżynierską, pozwalają nam zaprojektować i wykonać zabezpieczenia przeciwpożarowe optymalnie dopasowane do potrzeb danego zakładu przetwarzania odpadów. Poniżej prezentujemy najczęściej stosowane rozwiązania dla ochrony przeciwpożarowej poszczególnych obszarów w tych obiektach.