Kompleksowy plan naprawczy centrum handlowego w Gdańsku

Wizja lokalna to szczególny rodzaj oględzin miejsca przed podjęciem dalszych prac. Zazwyczaj jest to kontrola terenu lub lokalu w celu stwierdzenia stanu faktycznego i jego oceny.

Firma Pliszka przeprowadziła audyt instalacji tryskaczowej w istniejącym i działającym obiekcie handlowym. Praca na tego typu obiektach wymagała dużej elastyczności i koordynacji z Klientem, aby jak najmniej ingerować w harmonogram prac i działalność kompleksu. Naszym wyzwaniem była konstrukcja pod którą znajdowała się instalacja. W pełni pokryty szkłem świetlik dachowy o szerokości około 25 metrów i około 120 metrów długości.

Technologia skaningu laserowego

Z pomocą przyszła firma Leica Geosystems Polska, która zaproponowała technologię skaningu laserowego. Inwentaryzacja została wykonana za pomocą urządzenia Leica #RTC360. Jest to skaner laserowy, który mierzy z prędkością do 2mln punktów na sekundę w pełnej sferze. Wykonaliśmy 26 stanowisk i w ten sposób udało się uzyskać bardzo dokładne dane w zaledwie dwie godziny. Urządzenie to mierzy z rozdzielczością 3mm na 10 metrów, a więc wystarczającą do wykonania potrzebnych pomiarów. Skaning laserowy okazał się świetną technologią do pozyskiwania wszelkiego rodzaju danych w trudno dostępnych miejscach.
Jest to przede wszystkim szybkość i oszczędność czasu. Ręczny pomiar i weryfikacja poprawności zachowania odpowiednich odległości dla instalacji tryskaczowej zawieszonej na takiej konstrukcji normalnie trwałaby kilka tygodni – w tym wypadku pozyskanie danych trwało jedynie dwie godziny, a zatem pozwoliło oszczędzić zarówno czas jak i ograniczać koszty.

Kolejnym powodem dla którego zdecydowaliśmy się na współpracę z firmą www.leica-geosystems.com, była możliwość dostępu do trudno dostępnych miejsc, do których firma Pliszka musiałaby użyć dźwigu, podnośnika lub najpewniej dla tego przypadku – zespołu alpinistów. Korzystanie z tej technologii wyeliminowało ryzyko związane z bezpieczeństwem pracowników i pracą na wysokościach. Ogromną zaletą było pozyskanie wszystkich możliwych danych za jednym razem, a więc w razie wypadku unikniemy ponownego wejścia na obiekt jeżeli zabraknie nam jakichś pomiarów.

Wynikiem zrobionych pomiarów była chmura punktów, która prezentowała rzeczywisty obraz dachu wraz ze wszystkimi jego elementami, w tym instalacją, którą wzięliśmy pod lupę. Pierwsze potrzebne pomiary i wstępną weryfikację wykonaliśmy w darmowej przeglądarce do chmury punktów, jednak w przypadkach wymagających precyzyjnych pomiarów wspomagaliśmy się oprogramowaniem Autodesk Revit. To w nim odbył się proces projektowania modernizacji i zmian dla istniejącej instalacji tryskaczowej.

Efekt końcowy

Owocem pracy był kompletny raport z wizji lokalnej przedłożony do Klienta, który obejmował dokumentację fotograficzną, jak i wykonany skan badanego obszaru dachu. Jednakże głównym efektem naszej pracy, który otrzymał Klient, był kompleksowy plan naprawczy obejmujący wskazanie obszarów wymagających modyfikacji i – kompleksowo – projektowaną propozycją rozwiązania.

Dziękujemy całej załodze, która brała udział w realizacji tego zadania.